dkorzysz.pl
dkorzysz.pl
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Jak sprawdzić działanie pralki?

Autor: Korzysz

W końcu przychodzi czas kiedy Twoja pralka zaczyna wydawać dziwne dźwięki lub się nie uruchamia. Maszyny, które pracują tak ciężko mogą się popsuć. Nie jest niespodzianką, że urządzenia AGD przestają działać lub mają awarie. Zamiast dzwonić do drogiego technika warto samemu spróbować naprawić pralkę? Większość tych napraw wymaga tylko prostych narzędzi i może być wykonywana przez właściciela.

pralka

Pralka nie uruchamia się

Włożyłeś odzież do pralki, wciskasz przycisk „On” i nic się nie dzieje?

Sprawdź przewód zasilający za spryskiwaczem, aby upewnić się, że jest podłączony. Ze względu na energiczne ruchy urządzenia podczas wirowania może zostać przypadkowo odłączone.

Czy wyłącznik automatyczny jest wyłączony?

Sprawdź to. Aby zresetować wyłącznik, najpierw trzeba go ustawić w kierunku „Off”, a następnie ponownie „On”.

Awaria czujnika zamknięcia pokrywy może wystąpić w czasie wieloletniego użytkowania. Jest to element pokrywy, który komunikuje się z maszyną i sprawdza czy drzwi są prawidłowo zamknięte i można rozpocząć napełnianie wodą.

Czujnik pokrywy pralki w module ładującym może być uszkodzony. Możesz to przetestować, ustawiając maszynę na „On”, a następnie wciskając w otwór np. tępy koniec długopisu. Jeśli działa poprawnie, woda powinna zacząć się wypełniać, nawet jeśli pokrywa jest otwarta.

Odzież po wyjęciu z pralki pokryta jest nitkami lub kłaczkami?

Po praniu wyjmujesz odzież z prali i widzisz, że ubrania które miały być czyste są pokryte nitkami, kłaczkami, włosami itp.?

Unikaj przeciążania swojej pralki. Zbyt pełna pralka nie ma wystarczająco dużo miejsca na czystą wodę do płukania, aby usunąć detergent i resztki. Przeczytaj instrukcją obsługi i sprawdź tablę maksymalnych obciążeń dla Twojego urządzenia.

Użyj mniej detergentu. Zbyt duża ilość detergentu może powodować ponowne osadzanie się kłaczków i innych zanieczyszczeń na ubraniu.

Przedmioty związane z domowymi zwierzętami (pościel, zabawki itp.) należy prać oddzielnie. Jeśli rzeczy do prania są szczególnie brudne, wyczyść pralkę po zakończeniu prania lub przed włożeniem kolejnej porcji ubrań.

Pralka nie wiruje

Pralka uruchomiła się, ale nie chce się obracać.

Spróbuj rozłożyć odzież w inny sposób. Gdy pralka nie będzie w stanie równowagi, automatycznie zatrzyma się, aż uda się jej tą równowagę odzyskać. Po ponownym rozłożeniu ubrań ponownie zamknij pokrywę. Jeśli rozkład obciążenia jest prawidłowy bęben pralki powinna zacząć obracać się automatycznie.

Sprawdź maksymalną ładowność maszyny. Podobnie jak w poprzednim kroku, pralka z czujnikami przeciążenia przestaje się obracać. Sprawdź poziomica i ustaw ją z powrotem na poziomie, regulując nogi.

Sprawdź czy pralka jest ustawiona w poziomie. Podobnie jak w poprzednim kroku, niektóre urządzenia mają czujniki poziomujące i w przypadku nieprawidłowości przestają się obracać. Sprawdź poziomicą położenie i ustaw pralkę w poziomie regulując nogi.

Sprawdź odpływ i wąż spustowy. Niektóre małe przedmioty mogą zapchać system odprowadzania wody. Sprawdź pompę spustową pralki. W ostatnim kroku przetestuj wąż odpływowy, który prowadzi z tyłu maszyny do punktu odpływu, może być zatkany.

Pralka hałasuje lub wytwarza inne głośne dźwięki

W takcie obrotów bębna, pralka wytwarza odgłosy trzaskania, rozdrabniania, miażdżenia lub szarpania.

Łożysko w pralce może być już zużyte i wymaga wymiany.

Jeśli jest to piszczący dźwięk, łożysko bębna może wymagać smarowania.

Mechanizm lub pasek napędowy silnika może być już zużyty. Jest to dość skomplikowana naprawa, w której musisz rozebrać znaczną część maszyny, aby dostać się do silnika.

Pasek koła napędowego pompy może być także popękany, postrzępiony lub w inny sposób pozbawiony kształtu lub uszkodzony. Pasek może też pachnieć płonącą gumą.

Pralka nie rusza

Komora pralki może napełniać się wodą, ale gdy jest pełna, mieszadło nie porusza się.

Pranie to ruch w przód i w tył, który czyści ubranie. Działanie to jest realizowane przez centralne urządzenie w kształcie stożka z tworzywa sztucznego, zwane mieszadłem. Małe plastikowe kierunkowe zęby łączą górną część mieszadła z dolną częścią. Otwórz pokrywę, gdy urządzenie jest w trybie mieszania. Nacisnąć przełącznik pokrywy tępym końcem pióra, aby maszyna nie zatrzymywała się, gdy pokrywa jest otwarta. Jeśli urządzenie wydaje normalne dźwięki prania lub nawet hałas, ale mieszadło nie porusza się, zęby mogą być zużyte lub uszkodzone i wymagają wymiany.

W niektórych przypadkach na silnik pralki mógł mieć wpływ skok mocy prądu z sieci i trzeba go zresetować. Wszystkie marki mają procedurę resetowania urządzenia; sprawdź instrukcję obsługi, aby uzyskać informacje na temat resetowania silnika. Na przykład niektóre pralki wymagają odłączenia urządzenia, ponowne podłączenie do prądu, a następnie podniesienia i opuszczenia pokrywy sześć razy w ciągu 12 sekund, podnosząc pokrywę o co najmniej 5 cm w celu przerwania połączenia magnetycznego przełącznika pokrywy.

Pralka nie spuszcza wody

Twoja wanna pralki napełnia się wodą, ale nie spuszcza zużytej wody.

Pompa urządzenia może być zatkana kawałkiem tkaniny lub innym elementem odzieży. Usuń wodę i odłącz urządzenie od zasilania. Zdejmij śruby z przedniego panelu. Przechyl maszynę i podeprzyj przód maszyny na drewnie lub cegłach, aby uzyskać łatwiejszy dostęp. Obudowa pompy maszyny może być przezroczysta, co ułatwia ocenę, czy pompa jest zatkana. Jeśli tak, użyj szczypiec, aby delikatnie odkręcić obudowę od pompy i ją udrożnić.

Alternatywnie, rurka która prowadzi do pompy może znajdować się w falistej osłonie. Odczep rurkę. Miej w pobliżu wiadro lub pojemnik, ponieważ pompa będzie wypełniona wodą. Spuść wodę. Jeśli wąż jest zapchany szybko znajdziesz przyczynę. Udrożnij odpływ przed ponownym montażem.

Pralka wibruje i się mocno trzęsie

Kiedy pralka wykonuje wybrany program, szczególnie podczas wirowania, gwałtownie trzęsie się lub wibruje, często tak bardzo, że maszyna dosłownie „chodzi”. To zjawisko może być związane z dużą wydajnością urządzenia, która ma możliwość wirowania z dużą prędkością.

Być może konieczne będzie ponowne wyregulowanie urządzenia. Użyj poziomicy, aby ocenić poziom maszyny z boku i z przodu. Ustaw poziom, obracając nogi pralki w górę lub w dół. W przeciwieństwie do wirówek, które mają regulowane tylko dwie przednie nogi, większość pralek ma cztery regulacje.

Klasyczną i łatwą do naprawienia przyczyną jest niezrównoważone obciążenie. Ułóż długie, ciężkie przedmioty wokół centralnego mieszadła, aby nie były zgrupowane po jednej stronie, lub przenieś ciężkie ubrania na drugą stronę dla zrównoważenia pracy bębna. Jeśli to nie pomoże rozważ zakup podkładki antywibracyjnej.

Jeśli nie możesz sam poradzić sobie z naprawą pralki skontaktuj się ze specjalistą.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon


Komentarze:

• Marek
Prawidłowa diagnoza problemu wymaga czasami specjalistycznej wiedzy. Pracownik serwisu AGD powinien sobie poradzić z ustaleniem przyczyny usterki.