dkorzysz.pl
dkorzysz.pl
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Wycena nieruchomości - kiedy jest niezbędna?

Autor: Korzysz

Na czym polega wycena nieruchomości? W prostych słowach jest to oszacowanie wartości nieruchomości. Wycena nieruchomości jest bardzo istotna, gdy wystawiasz swoją nieruchomość na sprzedaż lub na wynajem.

Mimo że wielu osobom wydaje się, że łatwo jest dokonać wyceny nieruchomości samodzielnie, to faktem jednak jest, że to bardzo trudne zadanie i najlepiej, jeśli zleci się je specjaliście, czyli wykwalifikowanemu rzeczoznawcy majątkowemu. Poszukując fachowca w tej dziedzinie, warto zdać się na opinię osób, które miały już przyjemność korzystać z tego typu usług. Dzięki temu możemy ustrzec się nieprawidłowo wykonanej wyceny, która tylko spowolni proces sprzedaży, czy wynajmu.

dom sprzedaż

Wyceny nieruchomości dokonuje się z różnych powodów. Kilka z nich omówiono poniżej:

  • Kiedy chcesz ubezpieczyć swój dom.

Zanim nieruchomość zostanie ubezpieczona, konieczna jest jej szczegółowa wycena, dlatego, aby wybrane Towarzystwo mogło określić sumę ubezpieczenia. Czym jest suma ubezpieczeniowa? To najwyższa kwota odszkodowania, jaką może uzyskać klient po całkowitym zniszczeniu nieruchomości np. na skutek powodzi lub pożaru. Wartość sumy ubezpieczeniowej szacuje się właśnie na podstawie m.in. wyceny nieruchomości i sprzętów, które znajdują się na jej wyposażeniu.

Kupując nowe rzeczy do swojego domu, mieszkania, biura, czy innego rodzaju nieruchomości, warto wiedzieć o tym, że mogą one zwiększyć wartość tego obiektu. Dlatego należy regularnie sprawdzać polisę ubezpieczeniową, aby uniknąć pozostawania w stanie niedostatecznego ubezpieczenia.

  • W przypadku refinansowania zakupu nieruchomości kredytem hipotecznym.

Refinansowanie nieruchomości kredytem hipotecznym polega na spłaceniu kredytu, nowo zaciągniętym kredytem w celu zmniejszenia opłat kredytowych lub wzięcie kredytu po dokonaniu zakupu wybranego budynku, aby uzyskać dodatkowe fundusze. Jednak zanim kredyt zostanie udzielony, bank będzie wymagał powtórzenia niektórych procedur. Wycena nieruchomości będzie jedną z nich. Koszt wyceny pokrywa oczywiście klient. To ile ona wyniesie, zależy od wielu czynników, w tym m.in. powierzchni nieruchomości.

  • Kiedy sprzedajesz nieruchomość.
Tylko rzetelna wycena nieruchomości może pomóc w jej sprzedaży. Znając wartość np. swojego domu, możesz zdecydować, czy to odpowiedni moment na dokonanie tak poważnych kroków, czy lepiej wstrzymać się i spróbować w innym czasie. Na wycenę domu poza jego atrakcyjnym wyglądem, wielkością, czy wszelkimi udogodnieniami ma wpływ także popyt i podaż na rynku nieruchomości.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon


Komentarze:

• Konrad
Rzeczoznawca majątkowy zapewnia obiektywną wycenę nieruchomości.