dkorzysz.pl
dkorzysz.pl
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Do czego służy geodezja?

Autor: Korzysz

Ziemia jest naprawdę duża. Gdziekolwiek spojrzysz, widzisz ludzi, którzy na niej mieszkają. Widzisz dzieci na podwórkach szkolnych, widzisz swoich sąsiadów po drugiej stronie ulicy, a członków społeczności, którą również tworzysz, widzisz w lokalnych sklepach i centrach handlowych. Ziemia liczy w końcu około siedmiu i pół miliarda mieszkańców. Przy tak ogromnej ilości z pewnością zawsze będą toczyć się dyskusje na temat granic politycznych i mieszkaniowych. Jak więc dokładnie określić te granice? Jak do nich dotrzeć w sposób uczciwy i konsekwentny? Jest wiele sposobów, a jednym z nich jest geodezja.

mapa ziemi

Geodezja jest nauką wywodzącą się z matematyki stosowanej, używana do zrozumienia różnych aspektów Ziemi, w szczególności do ustalania:

  • Kształtu
  • Orientacji
  • Pola grawitacyjnego

Geodezja skupia się na wykonywaniu pomiarów tych aspektów i śledzeniu informacji w czasie.

Do czego służy geodezja?

Jak można sobie wyobrazić, zebrane informacje mają wiele zastosowań. Niektóre z nich są godne uwagi:

Geodezja może pomóc w określeniu fizycznej granicy między masą lądową a wodą, którą napotyka. Może to być trudne, gdy poziom wody rośnie i spada. Przykłady tego widać na mapach, z których korzystamy.

Geodeci w zasadzie przypisują adresy do punktów na całej Ziemi. Jeśli miałbyś wbić szpilki w model Ziemi, a następnie podać każdemu z tych szpilek adres, to zrobiłbyś to, co robi geodeta. Patrząc na wysokość, kąty i odległości między tymi miejscami, geodeci tworzą przestrzenny system odniesienia, z którego każdy może korzystać. Budowanie dróg i mostów, prowadzenie badań terenowych i tworzenie map to tylko niektóre z ważnych działań, które zależą od przestrzennego systemu odniesienia. Na przykład, jeśli budujesz most, musisz wiedzieć, od czego zacząć po obu stronach rzeki. Jeśli tego nie zrobisz, Twój most może nie spotkać się w środku. Ponieważ pozycjonowanie i nawigacja stały się podstawowymi funkcjami społeczeństwa, geodezja staje się coraz ważniejsza.

Geodezja pomaga przemysłowi transportowemu zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność, zmniejszając jednocześnie koszty. Bez geodezji samoloty lądowałyby raczej obok niż na lotniskach. Geodezja pomaga również przedsiębiorstwom żeglugowym zaoszczędzić czas i pieniądze poprzez skrócenie tras statków i samolotów oraz zmniejszenie zużycia paliwa. Geolodzy, oceanografowie, meteorolodzy, a nawet paleontolodzy wykorzystują geodezję do zrozumienia procesów fizycznych na, nad i w obrębie Ziemi. Ponieważ geodezja wykonuje niezwykle dokładne pomiary (do poziomu centymetra), naukowcy mogą wykorzystać jej wyniki do dokładnego określenia, jak bardzo powierzchnia Ziemi zmieniła się w bardzo krótkich i bardzo długich okresach.


Źródła:
 http://www.geonova.pl/ - Pomiary i inne usługi geodezyjne.
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon