dkorzysz.pl
dkorzysz.pl
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Czyszczenie obrusów szydełkowych

Autor: Korzysz

Stół jest bez wątpienia największą wizytówką domu, dlatego powinien być odpowiedni ustrojony. A obrusy szydełkowe są tym, czego potrzebujesz, aby zaimponować gościom, ale tylko wtedy, gdy wciąż są w oryginalnym, nieskazitelnym stanie. Stare obrusy tracą swój urok i wartość, jeśli są poplamione i pożółkłe, ale, niestety, trudno znaleźć autentyczne tkaniny w idealnym stanie po tylu latach użytkowania. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się, jak prawidłowo czyścić obrusy szydełkowe. Lekkie dotknięcie i delikatna technika pozwoli wybielić i rozjaśnić szydełkowane elementy, bez uszkadzania ich delikatnych nici.

Według tradycyjnych babcinych metod ocet jest sprawdzonym środkiem usuwającym uporczywe plamy z różnego rodzaju materiałów. Wystarczy zanurzyć obrusy szydełkowe w odpowiednim roztworze octu z wodą, aby osiągnąć zachwycający efekt. Warto moczyć je przez kilka godzin, od czasu do czasu przekładając. Na końcowym etapie roztwór zmieni kolor na żółty, a plamy znikną. Jednak jeśli ocet nie zadziała, spróbuj namoczyć swój obrus ponownie w roztworze octu z wodą i dodać odrobinę łagodnego środka czyszczącego.

Kolejną metodą usuwania starych plam na delikatnych tkaninach, z których wykonane są m.in. obrusy szydełkowe, jest użycie bawełnianego wacika. Wcześniej należy tylko przemyć zabrudzony obszar mieszaniną rozcieńczonego, bezzapachowego szamponu lub płynu do zmywania naczyń. Bardziej uporczywe plamy, takie jak te powstałe na bazie zanieczyszczeń olejowych, można usunąć przez zastosowanie rozcieńczonego amoniaku. Przy tym należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj, aby nie mieszać ze sobą środków czyszczących, takich jak szampon i amoniak, może bowiem dojść do powstawania żrących oparów i jednoczesnego zniszczenia tkaniny.

Zwykły sok z cytryny to kolejny skuteczny środek na pozbycie się plam z białych szydełkowanych obrusów. Rozłóż swój obrus na czystym, białym ręczniku i obficie spryskaj plamy sokiem z cytryny. Następnie rozłóż lub powieś swój obrus na zewnątrz w jasnym słońcu i pozwól, by plamy zaniknęły naturalnie. Jest to nie tylko skuteczny, ale również tani sposób.

Stare plamy na tkaninach często jest trudno usunąć bez użycia detergentu zawierającego enzymy. Wiele detergentów do prania dostępnych na rynku wykorzystuje w swojej formule enzymy, które są podobne do enzymów używanych przez twoje ciało do rozkładania białek, skrobi i tłuszczów podczas procesu trawienia. Detergenty działają w podobny sposób, aby rozbić i usunąć te same rodzaje plam na tkaninach. Zwykle moczenie w zimnej wodzie z detergentem enzymatycznym usuwa uporczywe plamy.


Źródła:
 https://www.obrus.eu/obrusy-szydelkowe-c-565_568.html - Sklep z obrusami
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon